Anna Sękowska

zoopsycholog oraz trener psów i ich właścicieli

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Gdy miałam 3 lata rodzice kupili nowofundlanda.

Pies był większy ode mnie, woził mnie na sankach w zimie a w lecie ja pływałam na jego grzbiecie. Od tego czasu uważałam, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i jeden bez drugiego żyć po porstu nie może. W domu pojawiały się kolejne koty, chomiki, szczury, rybki, ale nic nie skradło mojego serca tak jak psy. Gdy miałam 11 lat debiutowałam na wystawach psów rasowych z moim hovawartem i zaczęłam pierwszą ‚działalność’ w ZKwP, mając 15 lat zostałam wolontariuszem w opolskim schronisku dla psów a przez następne lata szkoliłam „co mi wpadło w ręce”, włącznie z psami sąsiadów, znajomych i wieloma podopiecznymi schroniska. Wtedy już wiedziałam, że moje życie zeszło na psy…

 

KIM JESTEM DZIŚ?

Z wykształcenia mgr inż. zootechnik, z zamiłowania dyplomowany zoopsycholog a z lat praktyki trener psów i ich właścicieli.

Zajmuję się pracą z psami problemowymi, które potrzebują pomocy behawiorysty. Wśród moich podopiecznych znajdują się psy lękliwe, nadpobudliwe czy agresywne ale również prowadzę rehabilitacje psów „po przejściach”. Oprócz prowadzenia terapii behawioralnych prowadzę szkolenia dla psów z podstawowego i zaawansowanego posłuszeństwa, szkolenia przygotowujące do zawodów egzaminów PT (pies towarzyszący) czy zawodów rally-o. Pomagam w prawidłowej socjalizacji szczeniąt a także uczę właścicieli jak prawidłowo komunikować się z psem aby znalezienie wspólnego języka zaowocowało wieloletnią przyjaźnią pomiędzy dwu- i czworo-nogami.Z moimi psami trenuję posłuszeństwo sportowe, startuję w zawodach obedience i rally-o z wieloma sukcesami, pracuję w przedszkolach dając pokazy cyrkowo-edukacyjne, amatorsko ćwiczymy także agility, frisbee oraz dogtrekking.

 

JAK PRACUJĘ Z PSAMI?

Psy nie mówią po ludzku. To ludzie muszą nauczyć się po psiemu.

Podstawą pracy z psem jest zrozumienie psiego języka: potrzeb, motywacji, znaczenia zachowań i wysyłanych sygnałów czy systemu nagród w procesie uczenia się. Szkolenie opieram na pozytywnych metodach uczenia, jednak nie posiadam jednolitego szablonu. Każdorazowo szkolenie dostosowuję do konkretnego psa. Największy nacisk kładę na dobry kontakt z psem polegający na wspólnej pracy, jasnej komunikacji i dużej dawce aktywnych zajęć, które zbliżają do siebie właściciela i jego psa. W szkoleniu często wykorzystuję nagradzanie nie tylko smakołykami ale również zabawą.

 
 
 
 
 

MOJE PSY

Obecnie mam 2 radosne kudłacze. Briardy.

Miałam 12 lat gdy pierwszy raz zobaczyłam briarda. Był to wielki kudłaty samiec, uwieszony na rękawie pozoranta. Był to pokaz obrony na wystawie psów w Opolu. Wtedy obiecałam sobie, że będę miała briarda. Obietnicy dotrzymałam i „zaledwie” 12 lat później spełniłam moje marzenia!

LIRA (Midnight Rose Maribe Magic) – karierę zaczęła jako modelka wystawowa (Mł.Ch.Pl, Ch.Pl, BIS na klubowej wystawie briardów i beauceronów ’14, czołówka klubu’14, przegląd hodowlany zaliczony, testy charakteru zaliczone ze znajomością rękawa), równolegle zdobywała swoje wykształcenie PT1 (dosk.), PT2 (dosk.). Wielokrotnie brała udział w zawodach rally-o, zajmując miejsca na podium oraz w zawodach obedience, klasa 0 i 1. Obecnie Lira jest pełnoetatową przedszkolanką (w roku szkolnym 2015/16 Lira odwiedziła ponad 80 warszawskich przedszkoli, w których dawała pokazy swoich umiejętności). Jednak jej prawdziwą pasją jest agility!

 
TAFLA (Que Sera Sera El’bridorado) – jest psem, który po urodzeniu wpadł do szklanki z kawą 🙂 . Posiada zdany egzamin PT1 (dosk.) i PT2 (dosk.), brała udział w zawodach rally-o i obedience klasa 0 i klasa 1 z dużymi sukcesami a obecnie przygotowuje się do obedience kl.2. Amatorsko ćwiczy agility, szarpie rękaw pozoranta, łapie dyski frisbee, ciągnie jak koń pociągowy w szelkach oraz goni kaczki i samoloty. Jej prawdziwą pasją jest… absolutnie wszystko co wymaga ruchu!

 
 
 
 
 

GDZIE ZDOBYWAŁAM WIEDZĘ I DOŚWIADCZENIE?

WIEDZA:
inż. mgr zootechnik – tytuł inżyniera uzyskany na UP Wrocław, tytuł magistra na SGGW Warszawa
zoopsycholog – kwalifikacje zawodowe uzyskane w Europejskim Studium Psychologii Zwierząt i Wiedzy Praktycznej
– ambasador The Blue Dog – certyfikat uprawniający do pracy z dziećmi w przedszkolach – Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt
– udział w licznych konferencjach i seminariach:
· I Międzynarodowa Konferencja Metody Treningu Zwierząt (m.in Chirag Patel, Suzanne Clothier , Julia Robertson)
· Mechanizmy zachowań zwierząt oraz możliwości ich modelowania (m.in Patrick Pageat)
· Agresja oczami psa. Nowa perspektywa w szkoleniu – Alexa Capra
· Psy agresywne. Zapobieganie i terapia agresji u psów – Agnieszka Penkala
· Metody żywienia psów z ukierunkowaniem na psy sportowe
· Mechanizmy komunikacji semiochemicznej u psa domowego (Canis familiaris) w kontekście zachowań rozrodczych
· Stymulacja olfaktoryczna jako element wzbogacenia środowiska zapobiegający zaburzeniom psychicznym psów i kotów
· Sesja naukowa PTetol: „Etologia: nauka ciekawa, coraz ciekawsza” (M.in. „Ewolucja układu nerwowego a ewolucja zachowań’, „Badania behawioralne zwierząt w odkrywaniu tajników ludzkiego umysłu”, „Etologia w służbie behawiorystów zwierząt”.)
· Warsztaty z instruktorami obedience: Magdalena Łęczycka, Aneta Migas, Kamila Burek, Patrycja Sztukarewska i inni
· Warsztaty dog frisbee
· Warsztaty z tropienia użytkowego
· I wiele innych

DOŚWIADCZENIE:
– staż instruktora szkolenia psów w Związku Kynologicznym odbyty w szkole Psia Szkoła Bemowo – 1,5 roku
– wolontariat w opolskim schronisku dla zwierząt – 2 lata
– praktyki w lecznicy weterynaryjnej oraz u groomera
– od 2013 roku szkolenie psów na terenie Warszawy i okolic
– praca z dziećmi i psem – zajęcia prowadzone w ponad 80 przedszkolach